Warto zobaczyć

Warto zobaczyć:

panoramę parku z jednej z wież widokowych: w Dominicach lub znajdującej się w Siekowie;

skarpę porośniętą lasem mieszanym z okazałymi bukami w rezerwacie Jezioro Trzebidzkie;

stada wędrownych ptaków na łąkach w okolicach Charbielina;

stanowisko żywotnika olbrzymiego na ścieżce dydaktycznej w Olejnicy;

jezioro Brenno, gdzie znajduje się jedna z dwóch największych populacji selerów błotnych w kraju.

Warto odwiedzić:

Pocysterski zespół klasztorny w Przemęcie

To niezwykły obiekt, wzniesiony w XVII wieku. Choć z dawnych zabudowań klasztornych pozostały jedynie fragmenty, warto zwiedzić zbudowany w drugiej połowie XVII wieku barokowy kościół św. Jana Chrzciciela. Jego bogato wyposażone wnętrze robi wielkie wrażenie. To przede wszystkim pokaz umiejętności snycerzy: przepiękne, misternie rzeźbione stalle czyli ławki w prezbiterium, tron opacki z klęcznikiem i konfesjonały, wykonane z czarnego dębu. Dzieła te pochodzą z trzech okresów: baroku, rokoko i klasycyzmu. Warto zapoznać się z długą historią starań o założenie klasztoru. Pod zaborem pruskim zdecydowano o likwidacji klasztoru, co pociągnęło za sobą materialną destrukcję.

Pałac Sułkowskich we Włoszakowicach

Pałac myśliwski księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego wzniesiony został w miejscu dawnego zamku w połowie XVIII wieku na planie trójkąta, co jest osobliwością w Europie. Ten niespotykany kształt tłumaczono przynależnością księcia do loży masońskiej, wydaje się jednak, że uwarunkowania terenowe jak choćby kształt wyspy, na znajduje się pałac, nie pozostały bez wpływu na jego ostateczną postać. We wnętrzu pałacu znajduje się niezwykła, trójkątna dwukondygnacyjna sala. W parku okalającym pałac rośnie platan, którego wiek szacuje się na ponad 500 lat.

Kościół Świętej Trójcy we Włoszakowicach, wzniesiony w latach 40-tych XVII wieku.

Sanktuaria maryjne w Charbielinie i Wieleniu Zaobrzańskim

Galerię Ptaków Mariana Murka w Górsku

To znajdująca się w jednym z budynków gospodarstwa wystawa, licząca ponad 300 naturalnej wielkości rzeźb ptaków. Rzeźby wykonane zostały w drewnie lipowym, autentycznie pomalowane. Zwiedzaniu galerii towarzyszą odtwarzane odgłosy ptasiego chóru.

Ośrodek Edukacji Leśnej „Zaskroniec” w Koczurach, gdzie można zobaczyć zwierzęta poszkodowane przez los. Powstała w 2008 roku „ochronka” dla zwierząt to bardzo ciekawa alternatywa na jednodniowy wypad. Jelenie, daniele, bieliki czy sowy dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wigwam, miejsce na ognisko oraz boisko sportowe to kolejne atuty obiektu Nadleśnictwa Włoszakowice.

Retorty (piece do wypału węgla drzewnego) w leśnictwie Krzyżowiec oraz mini arboretum znajdujące się na przeciwko leśniczówki w Krzyżowcu.

Warto przeżyć:

Wyprawę do „Piekła” 

W pobliżu pozostałości po leśniczówce Papiernia w latach 1918-1938 dla uczczenia wkładu w odzyskanie niepodległości przez Polskę ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez tajemniczego Bartka z Piekła czyli Jana Kowalewicza usypany został Kopiec Bartka z Piekła. Usypanie tego kopca zajęło mu 20 lat. Legendarny kopiec znajduje się na trasie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Śladami Bartka z piekła”, która prowadzi malowniczą, liczącą około 10 km trasą pośród łąk i lasów. Wbrew pozorom Jan Kowalewicz był postacią niezwykle szanowaną, piekło to bowiem ludowe określenie gęstych, nieprzebytych zarośli. Do dziś leśnicy i miejscowa ludność nazywają miejsce zamieszkania Jana Kowalewicza „Piekłem” lub „Bartkowym Piekłem”. Warto poznać bliżej jego historię oraz historię miejsca, w którym żył.

Spływ Konwaliowym Szlakiem Kajakowym

Nazwa szlaku wzięła się od znajdującej się na jego trasie Wyspy Konwaliowej. Przebiega on przez znaczną część Przemęckiego Parku Krajobrazowego i pozwala prowadzić wyjątkowe obserwacje z poziomu wody. Poszukiwacze przygód mogą pokusić się o połączenie spływu kajakiem z wyprawą rowerową, by poznać jeszcze lepiej zakątki Parku. To nie tylko satysfakcja z przeprowadzonych obserwacji, ale i z wysiłku i przebytych kilometrów.

Średniowieczny Jarmark Cysterski w Przemęcie to wydarzenie przypominające o bogatej historii miasta i regionu, sięgającej początków państwa polskiego. Podczas Jarmarku podziwiać można pokazy walk rycerskich i tańca, inscenizacje, jest to także okazja do zasmakowania lokalnych potraw i wypieków, często mających długą tradycję.

Rejs żaglówką po Jeziorze Dominickim

Udział w sprzątaniu Jeziora Dominickiego

Jest to coroczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa. Głównym jego założeniem jest zwrócenie uwagi na problem nadmiernego zaśmiecania jezior przez turystów oraz na potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych jak i tego typu akcji. Przez cały dzień mieszkańcy sprzątają jezioro, w akcję zaangażowani są także nurkowie, którzy oczyszczają dno zbiornika. Jest to ważne tym bardziej, że w Jeziorze Dominickim występują niezwykle cenne łąki ramienicowe. To także forma budowania społecznej odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo przyrodnicze. Wydarzeniu towarzyszą występy artystyczne oraz warsztaty edukacyjne.

Obserwacje rójki jelonka rogacza.  To z pewnością niezwykłe przeżycie. Gody tego największego w kraju chrząszcza odbywają się w czerwcu, warto więc na ten miesiąc zaplanować wyprawę do Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu pozostaje już tylko uważnie się rozglądać, przyglądać się pniom dębów i liczyć na łut szczęścia. W przyrodzie niczego nie dostajemy na tacy, ale bez dreszczyku niepewności nie byłoby przygody, a jeśli się uda – będzie to niezapomniane doświadczenie.

Sprawdzian z orientacji w terenie

Nadleśnictwo Włoszakowice przygotowało dla żądnych przygód turystów kilkadziesiąt Zielonych Punktów Kontrolnych. Co to takiego? To sieć stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu czyli biegów na orientację. Dołączone są do nich szczegółowe mapy. Wystarczy tylko zabrać kompas i przygoda murowana. To doskonała forma aktywnego wypoczynku na łonie natury.