Warto zobaczyć

Warto zobaczyć:

rezerwat Klasztorne Modrzewie koło Dąbrówki Kościelnej – to jeden z najstarszych w Wielkopolsce drzewostanów modrzewiowo-sosnowych – odwiedzając to miejsce pamiętaj, by poruszać się po wytyczonych szlakach;

robiący niesamowite wrażenie 200-letni las mieszany z drzewostanem dębowo-sosnowym, objęty ochroną w ramach rezerwatu Las mieszany w Nadleśnictwie Łopuchówko – szlak prowadzi wzdłuż jego granicy;

lustro jeziora Zielonka, pokryte kożuchem kwitnącymi grzybieni białych oraz grążeli żółtych;

masowy zakwit kokoryczy pustych przy Leśnej Klasie Annowie.

Warto odwiedzić:

Dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym na Dziewiczej Górze oraz obiektem turystycznym znajdującym się u podnóża wzniesienia (Czerwonak)

Z tarasu widokowego roztacza się przepiękny widok na Puszczę Zielonkę. Warto przyjechać tutaj jesienią, gdy liście drzew przebarwiają się, tworząc różnokolorowe plamy, pięknie kontrastujące z niezmiennie zielonymi koronami sosen. Krajobraz z pewnością wynagrodzi zmęczenie po pokonaniu 171 schodów. Szczegółowych informacji dotyczących dostępności wieży szukaj na stronie www Nadleśnictwa Łopuchówko. Wybierając się na wieżę nie można pominąć wizyty w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra, w którym regularnie odbywają się wystawy fotograficzne i artystyczne.

Arboretum leśne w Zielonce

To obiekt Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie. Na powierzchni 86 ha znajdują się bogate kolekcje gatunków i odmian drzew i krzewów, roślin zielnych, wodnych i bagiennych. Spacerować można jedynie po parku krajobrazowo-dendrologicznym, zajmującym jedynie 23 ha powierzchni Arboretum. Pozostała część to cenne powierzchnie badawcze – miejsce prowadzenia badań naukowych oraz działań z zakresu edukacji. 

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej

To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc kultu maryjnego w regionie, znane od końca XVII wieku. Już wówczas pojawiały się pierwsze wzmianki o cudownych zdarzeniach i łaskach, jakich doznawali ludzie za sprawą obrazu Matki Bożej. Oryginalny obraz spłonął w czasie jednego z pożarów, które strawiły wzniesione tu wcześniej drewniane kościoły. Wykonano kilka jego kopii, a jedna z nich znajduje się w murowanej świątyni, wybudowanej w miejscu poprzednich przed II wojną światową. Historia samej parafii w Dąbrówce Kościelnej sięga XIII wieku, a z miejscem tym związany jest nawet były sekretarz obrony USA Chuck Hagel, którego pradziadkowie ślubowali w tutejszym sanktuarium.

Drewniane kościoły w Wierzenicy (z XVI wieku) oraz Kicinie (z XVIII wieku)

To zabytkowe budynki znajdujące się na szlaku kościołów drewnianych. Nawa i prezbiterium kościoła w Wierzenicy to najstarsze jego części – pochodzą sprzed 1589 roku. 

Owińska 

Pierwsze wzmianki o Owińskach pochodzą z XIII w. – wówczas książę Przemysł I sprowadził tu siostry Cysterki z Trzebnicy, które przebywały tu aż do końca XVIII wieku. Dziś zespół klasztorny jest najbardziej okazałym obiektem w Owińskach, choć pełni już inne funkcje. Znajduje się tutaj utworzony w 1952 roku Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. „Synów Pułku”. W 2012 roku utworzono tutaj pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw, którego zadaniem jest pomoc w przygotowaniu dzieci niewidomych do życia w mieście. Na terenie Ośrodka powstało Muzeum Tyflologiczne – to jedyny w kraju obiekt, który poświęcony został edukacji, kulturze i historii niewidomych.  Znajduje się tutaj między innymi jeden z największych na świecie zbiorów map dla osób niewidomych (najstarsze spośród nich pochodzą z 1886 roku).

Warto przeżyć:

Spacer podczas szczytu kwitnienia konwalii majowej

Maj to doskonały czas na wędrówkę po lasach Puszczy Zielonki w okolicy Dziewiczej Góry. Masowo kwitnące konwalie majowe pokrywają dno lasu urokliwym dywanem. Widok zapiera dech w piersiach, a zapach kwiatów jest uderzający. Majowy ptasi chór, w którym wybrzmiewa donośne „cilp-calp-cilp-calp” pierwiosnka zwanego czasem liczy-pieniążkiem, oraz melodyjne „sofija” klejnoty naszych lasów – wilgi, uzupełnia te wyjątkowe doznania. Przyroda dociera do Ciebie wszystkimi zmysłami.

Jarmark św. Jakuba w Murowanej Goślinie

Jest to wydarzenie nawiązujące do patrona goślińskiej parafii – św. Jakuba i służy promocji dziedzictwa kulturowego. Nawiązuje do historii regionu i dawnych tradycji, ale prezentuje także współczesne rzemiosło. Podczas jarmarku można również skosztować lokalnych produktów, a całość urozmaica bogaty program artystyczny.   

Bieg pośród lasów

Każdego roku Stowarzyszenie „Biegaj z Mapą” organizuje na terenie Puszczy Zielonki Grand Prix Dziewiczej Góry w Biegach Górskich. To wydarzenie promujące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Puszczy Zielonki. Ponoć jest to jeden z najtrudniejszych biegów w Wielkopolsce. Na uczestników czekają liczne podbiegi, wszak rzeźba terenu została tutaj ukształtowana przez lądolód, który pozostawił po sobie liczne pagórki. 

Piknik cysterski w Owińskach

To wydarzenie poświęcone kulturze cysterskiej, podczas którego prezentowane są średniowieczne rzemiosła oraz pokazy walk rycerskich. To doskonały pretekst do zwiedzenia Owińsk i znajdujących się tutaj zabytków.

Spływ Szlakiem Kajakowym Puszcza Zielonka

Liczący nieco ponad 11 km szlak kajakowy, przebiegający przez Puszczę Zielonkę, to nie tylko sposobność do podziwiania przyrody parku krajobrazowego z powierzchni lustra wody, ale także doskonała okazja do zwiedzenia okolicznych miejscowości w ramach przerwy w spływie lub też przy okazji przenosek.

Przejażdżka konna Wilczym Szlakiem

Doświadczanie przyrody z końskiego grzbietu jest wyjątkowym przeżyciem. Szlaki konne często prowadzą przez trudniej dostępny teren, więc dostarczają większej ilości wrażeń. Dają też większe szanse na obserwacje zwierzyny leśnej. W połowie października rozpoczyna się bekowisko czyli okres godowy danieli. Zjawisko to nie jest tak spektakularne jak rykowisko jeleni – wydawane odgłosy przypominają raczej beczenie i nie niosą się tak daleko, niemniej daniel jest na terenie Puszczy Zielonki dość pospolity i kto wie, może uda się napotkać walczące o względy łań samce.