Warto zobaczyć

Warto zobaczyć 

wiosenne rozlewiska w dolinie Warty z naturalnych punktów widokowych
w Ratajach, Pietrzykowie lub z mostu w Lądzie;

wielkie stada gęsi, kaczek i ptaków siewkowych w czasie sezonowych przelotów;

liczne gniazda bociana białego, obecne niemal w każdej wsi;

malowniczą panoramę Pyzdr od strony rzeki.

Warto przeżyć

Spływ kajakowy po Warcie

Można wybrać różne warianty trasy w zależności od preferencji czasowych. Warto spływ rozpocząć w przystani wodniackiej Marina-Ląd i zakończyć w malowniczym miasteczku Pyzdry, gdzie przy okazji można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. 

Wyprawa piesza ścieżką dydaktyczną „Po suchym i mokrym Lądzie”

Na 10-kilometrowej trasie ścieżki można poznać najważniejsze walory Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Wyznaczono na niej 10 tematycznych przystanków z tablicami dydaktycznymi, które prezentują genezę krajobrazu oraz jego najbardziej charakterystyczne elementy, a także ciekawostki historyczne nawiązujące do historii Lądu. Wędrując wiosną dnem pradoliny można podziwiać mnogość kolorów na rozległych łąkach, zachwycających fioletem firletek poszarpanych i żółcią jaskrów ostrych. Ścieżka wiedzie także przez miejsca odnalezienia cennych artefaktów archeologicznych (Piaskowa Góra, Rydlowa Góra). 

Letni spektakl kolorów na łąkach pyzdrskich

Czarcikęs łąkowy, goździk pyszny, mieczyk dachówkowaty i wiele innych
to gatunki roślin, które są charakterystyczne dla jednego z najbardziej zróżnicowanych pod względem biologicznym rodzajów łąk – łąki trzęślicowej. Swą oryginalną nazwę zawdzięcza trawie – trzęślicy modrej. Na przełomie maja i czerwca warto wybrać się na Łąki Pyzdrskie również po to, by podziwiać unikatowe w skali regionu storczyki błotne na ich jedynym stanowisku w Wielkopolsce. 

Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej 

Co roku w pierwszy czerwcowy weekend na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie oraz zespołu klasztornego w Lądzie można przenieść się
w czasie do okresu średniowiecza. Liczne grupy rekonstrukcyjne dbają o każdy szczegół – celem jest, by odbiorca poczuł ducha dawnych czasów. Największą atrakcją wydarzenia jest pokazowa bitwa o Ląd, podczas której prezentowane są walki dawnych słowiańskich wojów. 

Quest z czajką po nadwarciańskim Lądzie

Biorąc udział w niespełna godzinnym spacerze można poznać historyczne
i przyrodnicze zagadnienia związane z Lądem. Trasa questu rozpoczyna się na dziedzińcu przed wejściem do klasztoru, a kończy przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, gdzie na uczestników czeka skarb w postaci pieczątki
oraz pamiątkowej książki wpisów. 

Warto zwiedzić 

Zespół dawnego opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą

Wśród wielu zabytków Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, to właśnie leżący na Szlaku Piastowskim zespół dawnego opactwa cysterskiego został uznany za pomnik historii w 2009 r. Jest to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej o znaczeniu ponadregionalnym będący jednocześnie działem wielu wybitnych artystów oraz architektów. Początki klasztoru cystersów sięgają końca XII wieku. Obecnie pieczę nad obiektem sprawują księża salezjanie. 

Zespół pałacowy w Ciążeniu 

Pałac w Ciążeniu jest jednym z najciekawszych przykładów rokokowej architektury na terenie Wielkopolski. Źródła historyczne podają, że już w II połowie XIII wieku istniała w Ciążeniu siedziba biskupia. W obecnej formie pałac został wzniesiony oraz otoczony parkiem pod koniec XVIII  wieku. Dziś jest własnością Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie znajduje się Dom Pracy Twórczej oraz filia biblioteki uniwersyteckiej. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer do parku wczesną wiosną by zachwycić się kwitnącymi geofitami. 

Pyzdry

„Wielka historia w małym miasteczku mieście” – to hasło promujące Pyzdry. Nie ma w tym przesady – to dawne miasto królewskie miało niegdyś taką samą rangę jak Gniezno czy Poznań. Choć dziś panuje tu senny nastrój, w przeszłości działo się wiele, i bywało głośno – to  właśnie tutaj miało miejsce pierwsze udokumentowanie użycie broni palnej na ziemiach polskich. Obowiązkowymi punktami wycieczki w leżących na Szlaki Piastowskim Pyzdrach są: Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, Dom Podcieniowy, murowany wiatrak holenderski oraz mural stanowiący swoistą wizytówkę miasta. 

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie z dioramą łąki trzęślicowej i starorzecza

Od 2021 r. uroki łąki trzęślicowej oraz starorzeczy można podziwiać o każdej porze roku. Taka wyjątkowa, multimedialna wystawa przyrodnicza, przenosząca odbiorcę w scenerię dzienną i, co ciekawe, również nocną znajduje się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Modele rzadkich, chronionych gatunków fauny i flory są na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo przestrzeń edukacyjna została wzbogacona
o modele przedstawiające cykl przeobrażenia zupełnego na przykładzie motyla- Pazia królowej oraz cykl przeobrażenia niezupełnego na przykładzie ważki – łątki  dzieweczki. Diorama uatrakcyjniła ofertę Ośrodka, który od 2006 r. funkcjonuje
w zabytkowym, odrestaurowanym dworze. Edukatorzy prowadzą tutaj zajęcia
w bliskości przyrody opierając się o aktywizujące metody nauczania, jak obserwacja i eksperyment. Organizowane są tutaj zielone szkoły, zielone lekcje, różnego rodzaju wydarzenia tematyczne, jak oSowiały Tydzień w wielkopolskich parkach krajobrazowych, Tydzień Liczenia Motyli oraz wiele innych.