Warto zobaczyć

Warto zobaczyć:

masowe kwitnienie roślin runa leśnego w okresie wiosennym;

malownicze jezioro Dębiniec;

wiekowe drzewostany liściaste w jesiennej scenerii;

leszczynowe zagajniki, które chętnie odwiedza orzesznica w poszukiwaniu orzechów laskowych – Park Krajobrazowy Promno to jedyne miejsce występowania tego zwierzątka w Wielkopolsce, nie spodziewajmy się jednak go spotkać – orzesznica jest skryta, a dni przesypia w ukryciu;

krajobraz przekształcony w wyniku działalności wodnych inżynierów – bobrów.

 Warto odwiedzić:

Skansen Miniatur w Pobiedziskach

Po sąsiedzku, poza granicami parku, na historycznym Szlaku Piastowskim znajduje się wyjątkowy skansen – park miniatur, na terenie którego podziwiać można makiety obiektów historycznych i fragmentów zabudowy wielkopolskich miast. Zgromadzono tu miniatury 37 budowli, wykonanych w skali 1:20. Jesteś ciekaw, jak wygląda dach Katedry Poznańskiej? Koniecznie udaj się na zwiedzanie skansenu. W parku znajdziesz także kolekcję wykonanych z drewna rzeźb, nawiązujących do mitologii słowiańskiej.

Kościół farny w Pobiedziskach

Kościół p.w. Św. Michała Archanioła jest najcenniejszym zabytkiem Pobiedzisk. Budynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku i należy do najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. Zdecydowanie wart uwagi jest obraz przedstawiający św. Michała Archanioła pochodzący z 1621 roku oraz rzeźby Matki Boskiej Bolesnej z II połowy XV w.

Grodzisko pierścieniowate w okolicy Kociałkowej Górki

W głębi lasu, nieopodal wsi Kociałkowa Górka znajduje się pierścieniowate grodzisko, które zamieszkiwane było między VI a VII wiekiem. Stanowisko odkryte zostało w 1929 roku, a w 1967 roku wpisane do rejestru zabytków. Na jego terenie znaleziono fragmenty ceramiki, zwęglone ziarna zbóż, kości zwierzęce. Dziś niewiele wskazuje na to, że tu, w głębi lasu, kilkanaście wieków temu tętniła życiem ludzka osada. 

 Warto przeżyć:

Wycieczka ścieżką przyrodniczo-leśną w Jeziercach

Mamy dwie możliwości – wybrać dłuższy lub krótszy wariant naszej wyprawy. Warto zdecydować się na dłuższy marsz i przemierzyć malownicze lasy i okolice jezior babskich. Wczesną wiosną u stóp wędrowca rozpościerać się będzie zachwycający dywan z obficie kwitnących zawilców. Taki spacer to nie tylko przyjemność dla oka, ale i dla ucha, rozpoczyna się bowiem wiosenny koncert skrzydlatych śpiewaków. Z dnia na dzień kolejne ptaki powracające z zimowisk dołączają do ptasiego chóru i wyśpiewują miłosne deklaracje. W tych wyjątkowych okolicznościach przyrody spacer można wydłużyć aż do jeziora Baba. Na trasie obserwować możemy ślady aktywności bobrów. Jeśli dopisze szczęście, może uda się zaobserwować pojawiającego się tu zimorodka.  

Rajd rowerowy po pobiedziskiej morenie czołowej

Rzeźba terenu Parku została ukształtowana przez lądolód, dzięki temu możemy dziś zachwycać się malowniczymi pasmami pagórków i falistych wzniesień. Pokonanie takiej trasy to wyzwanie, będzie to jednak niezapomniane doświadczenie. Biegnące przez lasy ścieżki nierzadko są wąskie, a przejeżdżającego rowerzystę będą muskać gałęzie drzew i krzewów. Stromy podjazd po piaszczystym podłożu można jednak zakończyć krótką przerwą na chłonięcie dźwięków i zapachów lasu.

Pokazy strzelania z kuszy wałowej i gigantycznego trebusza w Grodzie Pobiedziska

Choć Pobiedziska nie leżą w granicach parku, to warto odwiedzić zlokalizowany nieopodal zrekonstruowany gród piastowski. To okazja do podziwiania kolekcji zrekonstruowanych wczesnośredniowiecznych maszyn oblężniczych, a nawet do wypróbowania niektórych eksponatów. Z pewnością niezapomnianych przeżyć dostarczy obsługa 10-metrowego trebusza – ta olbrzymia katapulta miota pociski na odległość nawet 200 metrów!