Warto zobaczyć

Warto zobaczyć:

  • Ostrów Lednicki z pozostałościami siedziby książęcej i grodu;
  • panoramę jeziora Lednica z pokładu promu;
  • malownicze krajobrazy polodowcowe w rejonie miejscowości Kamionek;
  • barwne runo wiosennego lasu w dolinie jeziora Kamionek, z kwitnącymi kokoryczami, zawilcami i ziarnopłonami;
  • wzgórze wiatraczne w Moraczewie.

Warto odwiedzić:

  • Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Pasjonaci przeszłości docierają na wyspę Lednica, by przyglądać się pozostałościom palatium sięgającym samych początków pisanej historii Polski. To właśnie tutaj, obok Gniezna i Poznania, miał rozpocząć się proces chrystianizacji naszych ziem. Całość kontekstu historycznego wraz z bogatymi zbiorami i licznymi wystawami czasowymi prezentuje Muzeum Pierwszych Piastów, umożliwiając również zwiedzanie z przewodnikiem.

  • Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Jeżeli prawdziwy wehikuł czasu istnieje, to z najprawdopodobniej jest on ukryty tuż za tutejszą bramą wejściową. Zwiedzanie tego obiektu to niezwykła podróż w przeszłość. Atrakcję stanowi ponad 60 obiektów – domów i budynków inwentarskich, z wyposażeniem wnętrz z epoki. Budynki są umiejscowione tak, by odtworzyć owalny układ wsi, z kościołem i stawem w centrum – dawniej bardzo powszechny, obecnie bardzo rzadko już spotykany.

  • Kaplica cmentarna św. Rozalii w Sławnie

Chociaż na terenach otaczających jezioro Lednica oraz, nieco dalej, Puszczę Zielonkę drewniane kościoły nie są niczym niezwykłym, to warto zwrócić uwagę właśnie na ten – zbudowany pod koniec XVIII wieku i zachowany w oryginalnej formie wraz z wyposażeniem. Przeszłość tego miejsca sięga jeszcze dalej – sam budynek stoi na szczycie dawnego średniowiecznego grodziska, wokół którego później powstał cmentarz. Piękny drewniany kościółek znajduje się również w miejscowości Waliczewo.

Warto przeżyć:

  • Wydarzenia organizowane przez Muzeum Pierwszych Piastów

Przez cały rok na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a także w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach wiele się dzieje. Warto sprawdzić, jakie w danym miesiącu przygotowano atrakcje – czy będzie to „żywy skansen” z inscenizacjami codziennych prac na dawnej wsi wielkopolskiej, impreza plenerowa, turniej słowiańskich wojów, wykłady historyków czy tradycyjne dożynki.

  • Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000

Coroczne spotkania na otwartych błoniach przy Jeziorze Lednica odbywają się w czerwcu każdego roku, będąc największym zlotem katolickiej młodzieży w Polsce. W trakcie imprezy, poza nabożeństwami, odbywają się też zespołowe tańce oraz śpiewy i koncerty.

  • Ornitologiczna uczta

Dla głodnych przyrody nie do ominięcia powinien być spektakl ornitologiczny, który trwa tutaj niemalże okrągły rok. Spośród ponad dziesiątek gatunków na szczególną uwagę zasługują gęsi zbożowe, których ogromne stada korzystają z noclegu na jeziorze Lednica podczas wiosennych i jesiennych przelotów, a także coraz liczniej podczas zimy. Jakież emocje wywołuje kilka tysięcy ptaków, w jednej niemalże chwili zrywające się do lotu, tuż po pierwszych promieniach wschodzącego słońca! Ale w Parku nie zobaczymy wyłącznie gęsi – nad gładką taflą jeziora żerują rybitwy rzeczne, a wiosną tańczą na niej (wydając przy okazji iście przerażające dźwięki) perkozy dwuczube. Trzcinowiska rozbrzmiewają koncertem tokującego bąka, który od wiosny buczy bardzo niskim, krótkim basem, do złudzenia przypominającym dźwięk wdmuchiwanego do szklanej butelki powietrza. Choć zobaczenie go graniczy z cudem, cierpliwym może uda się zobaczyć krzątające się na skraju trzcinowiska wąsatki  – niezwykle kolorowe, egzotyczne wręcz drobne ptaszki. Gdzieniegdzie na gałązkach nadwodnych wierzb zwisają gniazda remizów. Do rzadkości nie należą obserwacje polujących nad jeziorem bielików, a jesienią w dolinie Małej Wełny nieopodal Myszek gromadzą się na odpoczynek setki żurawi.