Warto zobaczyć

Warto zobaczyć:

kwitnące na łąkach w dolinie Kamionki spektakularne pełniki europejskie;

grupę pomnikowych dębów w Lewicach;

liczne użytki ekologiczne;

źródliska z unikalnymi roślinami i owadami;

wartko płynące wody rzeki Kamionki, z żyjącymi w nimi rzadkimi rakami szlachetnymi i minogami strumieniowymi.

Warto zwiedzić:

Kościół w Kamionnie

Ufundowana w 1499 r. świątynia jest jednym z cenniejszych zabytków gotyckich w Wielkopolsce. Wznoszący się malowniczo na skraju polodowcowej doliny rzeki Kamionki kościół z czerwonej cegły ozdobiony jest trójkondygnacyjnym szczytem i fryzami, a przylegająca do niego dzwonnica nakryta jest unikatowym ceglanym hełmem. W ścianach kościoła znajdują się wmurowane kamienie – wedle legendy kule armatnie z okresu Potopu Szwedzkiego. We wnętrzu znajduje się m.in. piękne kurdybanowe antependium, czyli osłona ołtarza z bogato zdobionej, wytłaczanej skóry.

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

W powstałym w odnowionych zabudowaniach folwarcznych Centrum zobaczymy przede wszystkim odtworzone warsztaty dawnych, ginących już, zawodów. We wnętrzu jednego z budynków przeniesiemy się do dawnej wioski, w której na skraju obejrzymy warsztat kowala i bednarza. Odwiedzimy też pszczelarza, rybaka, szewca i praczkę. Możemy stanąć przy ladzie w składzie kolonialnym, czyli dawnym sklepie i obejrzeć jakie towary w nim oferowano. Zajrzymy też do dawnej kuchni, gdzie dowiemy się na przykład jak przygotowywano do parzenia kawę, oddzielano śmietanę od mleka a także do czego służy kwirlejka. W innym z budynków zasiądziemy w dawnej ławce szkolnej. Możemy też zajrzeć do kina, fryzjera, zegarmistrza czy fotografa i jego ciemni, a także sami zasiąść do pracy jako stolarze, wikliniarze czy świecznicy. Po wszystkich tych aktywnościach możemy odpocząć, oglądając  oraz obejrzeć ekspozycję poświęconą przyrodzie Doliny Kamionki. 

Kościół w Lewicach

Znajdujący się na niewielkim wzniesieniu nad miejscowością kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja zbudowano w 1780 roku. W czasach późniejszych został on przebudowany w formach neogotyckich. Fasada świątyni obłożona jest unikalną okładziną z łamanych kamieni polnych.

Warto przeżyć:

Wielkie Smażenie Powideł w Mniszkach

Odbywające się w trzecią niedzielę września wydarzenie organizowane jest przez Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Odwiedzając Centrum już pod koniec lata można poczuć bardzo apetyczny zapach smażonych w miedzianym kotle, na ognisku pod gołym niebem, powideł. Przygotowane tak powidła można zakupić podczas wydarzenia. Można też własnoręcznie zamieszać w kotle i spróbować jeszcze ciepłych powideł. Wydarzeniu towarzyszą koncerty muzyki ludowej, folkowej i jazzu a także pokazy dawnego rzemiosła i liczne stragany z rękodziełem, rzemiosłem, sztuką ludową i regionalną kuchnią a także wystawy czasowe.

Wyprawę ścieżką edukacyjną w Dolinie Kamionki

Prowadząca z terenu Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej ścieżka prezentuje walory przyrodnicze Doliny Kamionki. Ścieżka dwukrotnie przecina rzekę Kamionkę pozwalając rzucić okiem jej wody. Na trasie towarzyszą nam liczne źródliska zasilające Kamionkę i niewielkie zbiorniki wodne z gęstą roślinnością. Zobaczymy też piękne pomnikowe buki w okolicach Papierni i rozlewiska wokół tam bobrowych.

Bery w Kamionnie

Co roku w Ostatki w miejscowości Kamionna trwa kilkugodzinna impreza a na ulicach spotkać można kolorowe pochody przebierańców. Przez wiele lat przebierańcy pojawiali się aż przez trzy dni! Główną postacią pochodu jest Niedźwiedź ubrany w słomiane powrozy, towarzyszą mu Pisarek, Baba i Chłop oraz Kominiarze, Czerwoni i Zieloni. Przebierańcy przy dźwiękach muzyki zbierają datki, rozdają ciosy miotłą i bacikiem i „murzą” na szczęście.