Walory kulturowe

Na obszarze Przemęckiego Parku Krajobrazowego odnaleźć można wiele miejsc świadczących o bogatej i bardzo ciekawej historii tych ziem, które po raz pierwszy wzmiankowano ponad 800 lat temu, kiedy to na ziemi przemęckiej osiedlili się cystersi. Do dziś po „białych mnichach”, bo tak nazywano tych zakonników, pozostało wiele pamiątek.

Najciekawszą jest kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie, którego charakterystyczne dwie wieże widoczne są z każdego wzniesienia w parku. Na uwagę zasługuje również znajdujący się w Błotnicy fragment misternie wykonanego muru ceglanego, okalającego niegdyś dobra zakonne. Z innych budowli sakralnych uwagę przyciągają sanktuaria maryjne w Wieleniu Zaobrzańskim i Charbielinie.

Szczególnie to drugie, malowniczo położone na wzgórzu wśród pól, łąk i jezior, warte jest odwiedzenia, zwłaszcza w czasie słynnych w całej okolicy odpustów. Warto odwiedzić także Włoszakowice, gdzie znajduje się barokowy kościół Świętej Trójcy oraz bardzo ciekawy pałac, otoczony pięknym parkiem, zbudowany w XVIII wieku przez Aleksandra Józefa Sułkowskiego jako pałac myśliwski.

Obiekt został zbudowany na planie równobocznego trójkąta symbolizującego kielnię – jeden z symboli loży masońskiej, w związku z czym jest uznawany jest za jedną z pierwszych siedzib tego ruchu w Wielkopolsce. We Włoszakowicach urodził się także Karol Kurpiński, znany polski kompozytor, dyrygent i pedagog, twórca między innymi słynnej melodii Warszawianki. Dziś rodzinnej miejscowości kompozytora co roku odbywają się konkursy w ramach Festiwalu im. Kurpińskiego dla młodych muzyków.

Funkcjonuje także muzeum poświęcone kompozytorowi. W miejscowości Górsko, w samym centrum parku, znajduje się niezwykła, znana w całym kraju galeria. Rzeźbiarz Marian Murek stworzył kolekcję naturalnej wielkości rzeźb ptaków, które można spotkać w parku. Ekspozycja ukazuje ptaki w otoczeniu zbliżonym do tego, w którym naturalnie występują i robi naprawdę wielkie wrażenie, pozwalając w jednym miejscu i w stosunkowo krótkim czasie zapoznać się z bogatą awifauną tego terenu. Obok galerii ptaków można także podziwiać serię płaskorzeźb ilustrujących sceny z Pana Tadeusza.