Warto zobaczyć

Warto zobaczyć:

rozległe jeziora polodowcowe z największym w Wielkopolsce -Jeziorem Powidzkim;

słupy znajdujące się na dnie Jeziora Powidzkiego – dawna granica między zaborami;

wyspa Sitko – królestwo mew i ptaków wodnych;

łąki ramienicowe na dnie jezior Powidzkiego i Budzisławskiego; 

kwitnące selery błotne na  jednym z zaledwie kilku stanowisk tej rośliny w całej Polsce.

Warto zwiedzić:

Izba Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym

W tym miejscu można poznać nie tylko historię wsi i zobaczyć zabytkowe elementy wyposażenia rolniczego, ale i zwiedzić wnętrze typowego dla Wielkopolski zabytkowego wiatraka – koźlaka „Szczepana”. 

Skansen Archeologiczny w Mrówkach

W Mrówkach, na półwyspie Jeziora Kownackiego znajduje się ukryty w lesie Skansen Archeologiczny. Jest to „gródek stożkowy”, pozostałość obronnej siedziby użytkowanej przez jeden z bogatych rodów szlacheckich od XII do XIV w.

Dawne przejście graniczne w Anastazewie

Pamiętając o historii terenów Powidzkiego Parku Krajobrazowego, warto odwiedzić dawne przejście graniczne w Anastazewie pomiędzy Prusami a Rosją, z zachowanymi zabytkowymi zabudowaniami straży granicznej i stacją kolejki wąskotorowej.

Skansen nad potokiem

W Słowikowie znajduje się nie lada gratka dla każdego miłośnika techniki – „Skansen nad potokiem”, prezentujący zabytki związane z rolnictwem. Zwiedzanie obowiązkowe dla każdego, kto chce zobaczyć, jak wyglądała codzienna praca na wsi jeszcze kilkadziesiąt lat temu!  

Warto przeżyć:

Wyprawy piesze ścieżkami dydaktycznymi

Ścieżka edukacyjna „Mrówki” prezentuje faunę i florę oraz wybrane ekosystemy Parku, dodatkowo nie skąpiąc informacji o lokalnej historii. Natomiast ścieżka „Przygoda z przyrodą” wiedzie wokół wyjątkowych jezior – i chodzi tu nie tylko o Jezioro Białe czy Jezioro Piłka, ale przede wszystkim o bezcenne pod względem florystycznym, zarastające Jezioro Czarne, wokół którego wykształciły się torfowiska niskie i przejściowe, a w samym jeziorze występują rzadkie gatunki ramienic. Co ważne, ścieżka prowadzi przez urozmaicony krajobraz polodowcowy i urokliwe lasy, a schodząc na moment ze szlaku, można trafić na zabytkowy młyn wodny.

Powidz Jam Festiwal

Co roku w lecie nad Jeziorem Powidzkim organizowany jest Powidz Jam Festiwal, podczas którego odbywają się liczne koncerty znanych wykonawców oraz organizowana jest cała gama wydarzeń towarzyszących.

Sport na wodzie 

Jeziora Parku, a w szczególności największe z nich – Jezioro Powidzkie, stanowią jedne z najważniejszych ośrodków sportów wodnych na terenie Wielkopolski. W sezonie letnim tafle jezior są dosłownie upstrzone żaglami, a regaty odbywają się regularnie – w tym zawody i eliminacje w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.  Warto podkreślić, że Jezioro Powidzkie objęte jest strefą ciszy – pływanie na jednostkach napędzanych silnikiem jest tu zabronione. Spokoju turystów, ale i ptaków nie zakłócają więc ryczące motorówki i skutery wodne.

Quest „Do Powidza po rozum”

Powidz to nie tylko piękne jeziora, ale i bogata historia, którą można odkryć, rozwiązując quest „Do Powidza po rozum”, który ukazuje przeszłość tej miejscowości (a dawniej miasta!) – szczególnie z czasów zaborów, walki o niepodległość podczas powstania wielkopolskiego, a także rozwoju uzdrowiska w pierwszej połowie XX wieku.