Lednicki Park Krajobrazowy pokryty jest gęstą siecią szlaków turystycznych – zarówno pieszych, jak i rowerowych.
Są to z jednej strony trasy pozwalające na duży kontakt z przyrodą, na przykład szlak czerwony, z drugiej zaś szlaki kulturowe, na przykład Szlak Piastowski (którego ważnym przystankiem jest Ostrów Lednicki), fragment Wielkopolskiej Drogi Świętego Jakuba (szlak pielgrzymkowy) czy Szlak Kościołów Drewnianych (łączący zabytkowe drewniane obiekty sakralne).
Szlaki rowerowe spinają najciekawsze miejsca kulturowe i łączą się z Europejską Drogą Rowerową EuroVelo (E2 i E9). Najważniejszą atrakcją turystyczną parku jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – zwiedzanie grodu na Ostrowie Lednickim, kameralnej ekspozycji muzealnej i Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Godny polecenia jest również Dom Jana Pawła II, w którym można zobaczyć pamiątki po papieżu Polaku i Brama Trzeciego Tysiąclecia w nowo utworzonej miejscowości Pola Lednickie. Największą przyrodniczą atrakcją turystyczną jest obserwacja zimujących gęsi na jeziorze Lednica.
Ścieżki dydaktyczne
- Ścieżka przyrodnicza w Lednickim Parku Krajobrazowym (długość: 7 km, 20 przystanków)
Trasa: przystanek autobusowy Waliszewo – Jezioro Linie – Dziećmiarki – Kamionek – powrót.
Ścieżka daje możliwość zapoznania się z szatą roślinną przydroży, lasu, jeziora i terenów podmokłych, łąk oraz pól, a także zadrzewień śródpolnych. Umożliwia też podziwianie pomników przyrody i pozostałości założeń parkowych w Dziećmiarkach. Trasa przebiega brzegami jezior Linie i Bachorce, pozwalając na obserwację ptactwa wodnego, płazów i gadów, a także owadów związanych z ekosystemami wodnymi. Ścieżka nie jest oznakowana w terenie.
Przeczytaj dokument: Identyfikacja miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszary wodne Lednickiego Parku