To wydarzenie odbyło się 20 maja 2024 roku.
Czym jest Festiwal Krajobrazu?
Zgodnie z hasłem przewodnim „Krajobraz doświadczam w pełni” celem wydarzenia było promowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Regionu w niekonwencjonalny sposób – poprzez wspólną zabawę i doświadczenia na łonie natury.
Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że krajobraz to forma niezwykle złożona, której integralną częścią jest człowiek.
Szczegóły:
Dodatkowo poza sceną:
16.30 – pokaz astronomiczny (Słońce i Księżyc);
18.00 – pokaz sokolniczy;
19.00 – kino na leżakach – pokaz filmu „Serce dębu” na scenie;
21.30 – pokaz astronomiczny (Wenus, Księżyc, Mars);
Ponadto:
pokaz udzielania pierwszej pomocy;
pokaz rzeźbienia w drewnie
tematyczne spacery przyrodnicze, warsztaty jogi, prelekcje, wystawy i wiele innych.
Festiwal tworzyło 5 stref:
strefa relaksu (w tym joga na łonie natury);
strefa gier i zabaw (nie tylko dla najmłodszych);
strefa kultury (z warsztatem kowalskim, stolarskim i garncarskim);
strefa nauki (a w niej Studencki Kampus Ekologiczny i pokazy astronomiczne);
strefa smaków (i wspaniałe wypieki uczniów lokalnych szkół oraz Koła Gospodyń Wiejskich).
Do pobrania
Informator Festiwalowy ze szczegółowym programem
Regulamin konkursu Moda na Ekologię
Prelegenci w debacie „Przy szklance wody porozmawiajmy o klimacie”
dr Kamil Piotr Szpotkowski – z wykształcenia fizyk i biolog. Obecnie pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, gdzie zajmuje się strukturą białek i kwasów nukleinowych badanych głównie za pomocą małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego oraz neutronów. Dodatkowo swoje badania koncentruje na molekularnych aspektach przystosowywania się bezkręgowców do zajmowanych przez nie nisz ekologicznych. Pan Kamil Szpotkowski jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych a także kilkunastu książek i filmów przyrodniczych. Pasjonuje się także fotografią.
Daniel Lisek ukończył studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku biologia. Łączy funkcję Zastępcy Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, którą piastuje od 2021 roku, z obowiązkami doktoranta.
Od szesnastu lat zajmuje się ochroną przyrody, w tym zarządzaniem obszarami chronionymi. Jedno z jego głównych zainteresowań badawczych to jeziora ramienicowe pod względem presji związanej z zagospodarowaniem zlewni, a także łagodzeniem wpływu zmian klimatu na ekosystemy wodne. W swojej pracy doktorskiej porusza zagadnienia związane z rozwojem ramienic w kontekście utrzymania jezior. Prywatnie nurkuje i dosłownie zagłębia się w podwodny świat.
Prof. UPP dr hab. Bogdan H. Chojnicki, pracuje w Pracowni Bioklimatologii, Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykładowca akademicki, recenzent, promotor oraz popularyzator wiedzy na temat interakcji między klimatem, krajobrazem i człowiekiem. Szczególną uwagę poświęca funkcjonowaniu środowiska oraz gospodarki w warunkach zmiany klimatu, a także działaniom służącym adaptacji oraz zapobieganiu globalnego ocieplenia. Autor publikacji na temat bilansów gazów szklarniowych, wodnego oraz ciepła ekosystemów lądowych. Pracował na University of Georgia i Leibniz-Centre for Agricultural Landscape Research (ZALF) e.V. Członek rady naukowej portalu naukaoklimacie.pl oraz ekspert Koalicji Klimatycznej.
Maciej Gąbka – prof. UAM dr hab. kierownik Zakładu Hydrobiologii UAM w Poznaniu, Przewodniczący Rady ZPKWW. Jego ulubionym krajobrazem jest krajobraz terenów otwartych wód i mokradeł. Szczególnie interesuje się słabo znanym – krajobrazem podwodnym, obserwowanym przez nurka. Ten krajobraz charakteryzuje się przede wszystkim bujnym życiem, strukturą dna i czystą woda. Szczególnie urzekają go odznaczające się wieloma barwami i harmonią krajobrazy z dominacją podwodnych makroglonów – ramienic związanych z tzw. jeziorami ramienicowymi.