oSowiały Tydzień

Wieczorne warsztaty o sowach dla dzieci, młodzieży i dorosłych połączone z nocnym wyjściem na nasłuchy i wabieniem sów to niepowtarzalna okazja do spędzenia czasu w tajemniczych okolicznościach przyrody, podglądając życie stworzeń, które na codzień pozostają w ukryciu.

Celem akcji jest przełamanie stereotypów, przybliżenie 10 gatunków sów gniazdujących w Polsce, podniesienie świadomości ekologicznej o roli i znaczeniu sów w ekosystemach krajobrazu i dla człowieka.

Dwa pisklaki sowy uszatej

O sowach

Sowa wygląda z dziupli i patrzy żółtymi oczami prosto w obiektyw.

Sowy są grupą ptaków osadzoną w kulturze całego świata od czasów starożytnych. Jest to zarazem najbardziej rozpoznawalny rząd ptaków,
z którym związanych jest wiele legend, przesądów i zabobonów. Niezależnie od kontynentów, wyznań i wierzeń sowy przez swój wygląd i zachowanie wywoływały u ludzi na całym świecie podobne skojarzenia. Przyczyn wpływających na naszą sowią podświadomość jest wiele. Zaliczymy do nich nocny tryb życia, bezszelestny lot, przywodzący na myśl ducha czy zjawę, wielkie, przenikliwe i wszystko widzące oczy oraz odgłosy o tajemniczym i zatrważającym brzmieniu. To one oddziałują na ludzki umysł i zmysły jednakowo, niezależnie od granic państw czy różnic kulturowych.

Zapewne każdy z Was raz w życiu słyszał sowę, nawet nie wiedząc o tym. Chociażby na seansach filmów grozy. Sowi „śpiew” dodaje w kinematografii odpowiedniego nocnego nastroju trwogi, pobudza zmysły i wyobraźnię. Czy jest bowiem coś bardziej przerażającego niż „śmiech diabła” w ciemną noc, wydobywający się z wnętrza lasu? Podczas oSowiałego Tygodnia uchylmy nieco rąbka wokalnej tajemnicy sowiego głosu. To wokalizacja będzie naszym głównym zadaniem i sposobem na zwabienie sów. Za pomocą głosu sowy wyrażają bowiem wszystkie emocje i nastroje oraz potrzeby. A my naśladując odgłos terytorialnego samca mamy szansę go zaciekawić i się z nim przywitać, oczywiście po sowiemu.

Sowa w nocy przelatuje obok budynku

Często podczas nocnych nasłuchów sowy zaskakują obserwatora, lądując bezszelestnie za jego plecami, niczym zjawy czy duchy. Ta umiejętność jest jednocześnie ich śmiertelną bronią, gdyż potencjalne ofiary nie słyszą nadlatującego zagrożenia. Sekret bezgłośnego lotu sów tkwi w piórach, których budowa nie przypomina piór innych ptaków. Zademonstrujemy to Wam na warsztatach, na których sprawdzimy czym wyróżnia się sowie pióro. Będziecie mogli nim pomachać, dotknąć i sami ocenić.

Pomożemy Wam również w tropieniu sów, które do łatwych zadań nie należy. Dysponując jednak pewnym zasobem wiedzy, niczym „kapitan Sowa na tropie”, możemy zwiększyć swoje szanse na spotkanie z wymarzonym gatunkiem. Wystarczy tylko wiedzieć gdzie, kiedy i „kogo” szukać.

Sowa stoi na gałęzi w nocy


Z sowami związanych jest wiele mitów, legend i zabobonów. Niektóre z nich są śmieszne, niektóre przerażające. Grupie tej wciąż przypisuje się wiele cech i zdolności, z jednej strony zakorzenionych głęboko w stereotypach lokalnych kultur, z drugiej będących przejawem obecnej popkultury. Zależy to od nabytej wiedzy i poziomu edukacji. Świadczy też o głęboko zakorzenionej w wierzeniach ludowych sowomanii. Jak jest naprawdę? Podczas oSowiałego tygodnia przekonacie się, że sowy są pożyteczne, ważne, ciekawe i należy je chronić! A Wy sami możecie dla nich zrobić bardzo wiele w swoim otoczeniu, by cieszyć się z ich obecności i wieczornego pohukiwania!

Zatem uhuuu i do zobaczenia podczas oSowiałego Tygodnia!

Do pobrania:

Regulamin uczestnictwa w spotkaniach odbywających się w ramach oSowiałego Tygodnia

Album „Sowy Wielkopolskich Parków Krajobrazowych” Cezarego Korkosza

oSowiały Tydzień: 20-26 marca 2023 r. – podsumowanie