Festiwal Krajobrazu

Ilustracja dekoracyjna

Czym jest Festiwal Krajobrazu?

Zgodnie z hasłem przewodnim „Krajobraz doświadczam w pełni” celem wydarzenia jest promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Regionu w niekonwencjonalny sposób – poprzez wspólną zabawę i doświadczenia na łonie natury.

Chcemy w ten sposób podkreślić, że krajobraz to forma niezwykle złożona, której integralną częścią jest człowiek.

Program

Wioska tematyczna

Otwarcie wioski tematycznej o godz. 10:00

Scena

Rozpoczęcie części scenicznej: godz. 12:00


13:00 – 15:00 – konkurs „Moda na ekologię”: finałowy pokaz przygotowanych przez dzieci i młodzież strojów wykonanych z materiałów ekologicznych, prace jury, wręczenie nagród;


15:00 – 15:15 – „Opowieści o potworach ze ściółki i wody” – prelekcja dr Kamila Szpotkowskiego


15:15 – 15:30 – przerwa


15:30 – 17:00 – panel dyskusyjny „Przy szklance wody porozmawiajmy o klimacie!” – kliknij poniżej by poznać prelegentów:

Prof. UPP dr hab. Bogdan H. Chojnicki

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – prof. Maciej Gąbka

Daniel Lisek – Zastępca Dyrektora ZPKWW

dr Kamil Szpotkowski

17.00 – 17:15 – przerwa


17.15 – 18:00 – prelekcja o sokolnictwie


18.15 – zakończenie części scenicznej, zaproszenie na pozostałe wydarzenia.

Dodatkowo poza sceną:

16.30 – pokaz astronomiczny (Słońce i Księżyc);

18.00 – pokaz sokolniczy;

19.00 – kino na leżakach – pokaz filmu „Serce dębu” na scenie;

21.30 – pokaz astronomiczny (Wenus, Księżyc, Mars);

Ponadto:

pokaz udzielania pierwszej pomocy;

pokaz rzeźbienia w drewnie

tematyczne spacery przyrodnicze, warsztaty jogi, prelekcje, wystawy i wiele innych.

Festiwal tworzyć będzie 5 stref:

strefa relaksu (w tym joga na łonie natury);

strefa gier i zabaw (nie tylko dla najmłodszych);

strefa kultury (z warsztatem kowalskim, stolarskim i garncarskim);

strefa nauki (a w niej Studencki Kampus Ekologiczny i pokazy astronomiczne);

strefa smaków (i wspaniałe wypieki uczniów lokalnych szkół oraz Koła Gospodyń Wiejskich).

Serdecznie zapraszamy!

Do pobrania:

Informator Festiwalowy ze szczegółowym programem

Regulamin konkursu Moda na Ekologię


Prelegenci w debacie „Przy szklance wody porozmawiajmy o klimacie”

Maciej Gąbka – prof. UAM dr hab. kierownik Zakładu Hydrobiologii UAM w Poznaniu, Przewodniczący Rady ZPKWW. Jego ulubionym krajobrazem jest krajobraz terenów otwartych wód i mokradeł. Szczególnie interesuje się słabo znanym – krajobrazem podwodnym, obserwowanym przez nurka. Ten krajobraz charakteryzuje się przede wszystkim bujnym życiem, strukturą dna i czystą woda. Szczególnie urzekają go odznaczające się wieloma barwami i harmonią krajobrazy z dominacją podwodnych makroglonów – ramienic związanych z tzw. jeziorami ramienicowymi.


Prof. UPP dr hab. Bogdan H. Chojnicki, pracuje w Pracowni Bioklimatologii, Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykładowca akademicki, recenzent, promotor oraz popularyzator wiedzy na temat interakcji między klimatem, krajobrazem i człowiekiem. Szczególną uwagę poświęca funkcjonowaniu środowiska oraz gospodarki w warunkach zmiany klimatu, a także działaniom służącym adaptacji oraz zapobieganiu globalnego ocieplenia. Autor publikacji na temat bilansów gazów szklarniowych, wodnego oraz ciepła ekosystemów lądowych. Pracował na University of Georgia i Leibniz-Centre for Agricultural Landscape Research (ZALF) e.V. Członek rady naukowej portalu naukaoklimacie.pl oraz ekspert Koalicji Klimatycznej.


Daniel Lisek ukończył studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku biologia. Łączy funkcję Zastępcy Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, którą piastuje od 2021 roku, z obowiązkami doktoranta.

Od szesnastu lat zajmuje się ochroną przyrody, w tym zarządzaniem obszarami chronionymi. Jedno z jego głównych zainteresowań badawczych to jeziora ramienicowe pod względem presji związanej z zagospodarowaniem zlewni, a także łagodzeniem wpływu zmian klimatu na ekosystemy wodne. W swojej pracy doktorskiej porusza zagadnienia związane z rozwojem ramienic w kontekście utrzymania jezior. Prywatnie nurkuje i dosłownie zagłębia się w podwodny świat.


dr Kamil Piotr Szpotkowski – z wykształcenia fizyk i biolog. Obecnie pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, gdzie zajmuje się strukturą białek i kwasów nukleinowych badanych głównie za pomocą małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego oraz neutronów. Dodatkowo swoje badania koncentruje na molekularnych aspektach przystosowywania się bezkręgowców do zajmowanych przez nie nisz ekologicznych. Pan Kamil Szpotkowski jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych a także kilkunastu książek i filmów przyrodniczych. Pasjonuje się także fotografią.