Plecak Kolekcjonera Krajobrazu

Poznaj konkurs krajoznawczy, który zrobi z Ciebie prawdziwego kolekcjonera krajobrazów wielkopolski!

Parki krajobrazowe to nie tylko przyroda i aktywności edukacyjno – krajoznawcze. To również interakcja z odbiorcą, wyrażona m.in. uczestnictwem w organizowanych przez naszą jednostkę konkursach. Jednym z tych największych i najtrudniejszych, wymagającym od uczestników poświęcenia czasu na odkrywanie walorów Wielkopolski, jest Plecak Kolekcjonera Krajobrazów.

Kolekcjonować można bowiem nie tylko przedmioty, ale i krajobrazy. Fotografie zapisane w naszej pamięci, zapachy, smaki czy dźwięki, towarzyszące wyprawom krajoznawczym. To one wywołują w nas emocje, przywołują wspomnienia z miejsc, które kiedyś odwiedziliśmy i zachęcają po latach do powrotu. Dlatego przyglądając się zdjęciom łąki, lasu czy jeziora, jesteśmy w stanie niemalże w całości je odtworzyć, przywołując multisensoryczność, której doświadczyliśmy w danej chwili i okolicznościach przyrody.

Konkurs ten jest ściśle związany z serią przewodników – zeszytów krajoznawczych, które wydaliśmy w 2022 roku. Cały zestaw składa się z 14 zeszytów, z których każdy opisuje jeden park krajobrazowy Wielkopolski. By rozwiązać znajdujące się w nim zadania należy udać się we wskazane miejsca. Dla młodszych odbiorców dodane zostały edukacyjne karty pracy, dla tych nieco starszych, fotograficzne zagadki krajoznawcze. Tym samym przewodnik motywuje do podjęcia wyzwania i fizycznej aktywności w terenie, okraszonej solidną porcją wiedzy i ciekawostek.

Uczestnicy muszą m.in. wykonać zdjęcie widoku, który jest odwzorowany na grafice w przewodniku oraz opatrzyć je tytułem i co najmniej dwoma zdaniami opisu, wyrażającymi emocje, które towarzyszyły im podczas odkrywania krajobrazu. Za zdobycie wszystkich 14 parków krajobrazowych, niczym czternastu najwyższych szczytów świata, kolekcjoner otrzymuje certyfikat oraz wspaniały plecak – kolekcjonera krajobrazów.

Napis 'Plecak Kolekcjonera Krajobrazów'