Tydzień Ciemnego Nieba w Sierakowskim Parku Krajobrazowym

Z okazji przypadającego podczas kwietniowego nowiu Księżyca  Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba zapraszamy do Chalina i Sierakowa by wspólnie obserwować piękno nocnego rozgwieżdżonego nieba.

Zorza polarna w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, fot. Antoni Kasprzak


W wielu miejscach na świecie sztuczne oświetlenie nie pozwala już dostrzec na nocnym niebie gwiazd . Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem i działa by to zanieczyszczenie ograniczać. Dzięki takim działaniom w 2014 roku w sołectwach Izdebno i Chalin powstała Ostoja Ciemnego Nieba Izdebno Chalin – wówczas piąty taki obszar w Polsce.
Zanieczyszczenie sztucznym światłem nie tylko nie pozwala nam dostrzec na niebie słabszych obiektów takich jak Droga Mleczna, ale i często uniemożliwia ich badanie naukowcom. Ma też bardzo niekorzystny wpływ na wszystkie organizmy żywe, które od setek lat przystosowywały się do ziemskiego rytmu dnia i nocy. Ochrona ciemności nocy ma też wymiar ekonomiczny – chroniąc ciemność nocy oszczędzamy energię! Ochrona ta nie polega jednak na całkowitym likwidowaniu oświetlenia, a racjonalnym nim zarządzaniu.

W tym roku postanowiliśmy po raz pierwszy zorganizować wydarzenie dedykowane ochronie ciemnego nieba. Wszak ostoja ciemnego nieba Izdebno i Chalin jest jedną z siedmiu ostoi ciemnego nieba w Polsce i jedną z zaledwie dwóch w Polsce zachodniej (przy czym druga znajduje się w Górach Izerskich). To obliguje nas do podejmowania działań upowszechniających wiedzę o konieczności ochrony ciemności i zwracających uwagę na problem zanieczyszczenia sztucznym światłem. Do współpracy zaprosiliśmy Stowarzyszenie POLARIS, które jako pierwsze w kraju uchwaliło powołanie programu pn. „Ciemne Niebo” i jest prekursorem działań na rzecz ochrony ciemnego nieba w kraju. Dzięki ich wsparciu mogliśmy przygotować tak bogaty program!

Byliście kiedyś we wnętrzu księżyca? Podczas wydarzeń 14 i 15 kwietnia będzie to możliwe! Pneumatyczny księżyc o średnicy ponad 3 metrów czekać będzie na wszystkich ciekawych, jak to jest spacerować po powierzchni Srebrnego Globu. Tym, którzy marzą / marzyli o karierze kosmonauty, proponujemy przymierzenie kombinezonów NASA, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy łowca kosmosu. Do podziwiania będzie wystawa meteorytów oraz – uwaga – fragment Srebrnego Globu! Specjalista i pasjonat astronomii opowie o ochronie ciemnego nieba podczas prelekcji pn. „Ciemne Niebo Kopernika – ocalić od zapomnienia”. To wszystko składa się na bogate szkolenie, do udziału w którym serdecznie zapraszamy.

Odwiedź nas w Sierakowie i Chalinie, poznaj tajniki kosmosu i dowiedz się jak Ty możesz chronić ciemność nocy! A będzie się działo! Sam Księżyc zniknie z nocnego nieba i spadnie na powierzchnię Ziemi, a wraz z nim meteoryty!

Odbędą się też pokazy nocnego nieba, wystawa fotograficzna i warsztaty fotograficzne. Warsztaty plastyczne dla dzieci i wiele innych!

Program:

📅 14 kwietnia (piątek)

📌 Przystań za Wartą w Sierakowie – 18:00 – 21:00 (pobierz plakat)
– namiot edukacyjny Księżyc
– pokaz nocnego nieba

📅 15 kwietnia (sobota)

📌 Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (teren Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno Chalin) – 18:00 – 23:00 (pobierz plakat)

– namiot edukacyjny Księżyc
– kolekcja meteorytów i skała księżycowa
– warsztaty plastyczne dla dzieci
– prelekcja „Ciemne niebo Kopernika – ocalić od zapomnienia” – Paweł Nawalkowski
– Gościem będzie Tomasz Zaraś – inicjator powstania Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno Chalin
– pokaz nocnego nieba
– ognisko

(Paweł Nawalkowski – Prezes Zarządu i koordynator Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS – OPP; redaktor naczelny portalu www.ciemneniebo.pl; współautor pierwszego w Polsce obszaru czynnej ochrony ciemnego nieba na terenie gminy Jeleśnia, a aktualnie koordynator główny projektu „Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce” (Fundusz EOG) w ujęciu strategii Smart Village dla miejscowości Sopotnia Wielka; zawodowo dziennikarz i komunikolog, działacz społeczny (MBA-NGO), fundraiser, ekspert III sektora (MRPIPS, NIW – CRSO, EKS i in.)
(Tomasz Zaraś – astronom amator, inicjator powstania Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno Chalin)

Relacja z Wieczoru Ciemnego Nieba w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (15 kwietnia 2023)

📅 22 kwietnia (sobota)

📌 Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie – 19:00 – 23:00 (pobierz plakat)

– wernisaż wystawy „Nocne Krajobrazy” Polskiego Związku Fotografów Przyrody
– szkolenie z nocnej fotografii przyrodniczej i astronomicznej – poprowadzi Patryk Erbetowski
– ognisko (proszę zabrać własny prowiant)

(Patryk Erbetowski – fotograf i twórca wideo, specjalizujący się w fotografii krajobrazowej. Należy do Foto-teamu Notopstryk i prowadzi dwa kanały YouTube. Z wykształcenia fototechnik i dziennikarz, chętnie dzieli się swoją wiedzą w wideo-poradnikach. Prowadził warsztaty i prelekcje podczas największych festiwali podróżniczych w Polsce m.in WTS, Kalejdoskopy, Śladami Marzeń. Jego zdjęcia można było oglądać na wystawach podczas dużych wydarzeń fotograficznych m.in Targów Foto-Video w Łodzi, World Travel Show w Warszawie, czy Olympus Perspektiv Playground we Wrocławiu. Ambasador marek Peak Design, F-Stop i Marumi.)

Logo wydarzenia

Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba odbywa się podczas kwietniowego nowiu Księżyca (w roku 2023 przypada w terminie 14-23 kwietnia), kiedy ludzie na całym świecie mogą wyłączyć światło by obserwować piękno nocnego nieba bez zanieczyszczenia sztucznym światłem

W 2014 na terenie sołectwa Izdebno i Chalin, gdzie znajduje się OEP Chalin, pod niebem, które jest jednym z najciemniejszych w zachodniej Polsce, utworzono ostoję ciemnego nieba

Mapa Polski z zaznaczonymi Ostojami Ciemnego Nieba.
Mapa ostoi ciemnego nieba w Polsce https://www.polaris.org.pl/

Ostoje ciemnego nieba w Polsce

  • CN-001 – Sopotnia Wielka
  • CN-002 – Palowice
  • CN-003 – Izerski Park     Ciemnego Nieba
  • CN-004 – Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
  • CN-005 – Ostoja Ciemnego Nieba (Izdebno Chalin)
  • CN-006 – Dobre Miasto
  • CN-007 – Ostrowik

Organizacja Wydarzenia jest jednym z założeń projektu pt.: „Odkrywaj lokalne dziedzictwo: konferencje, seminaria i szkolenia na temat walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych wielkopolskich parków krajobrazowych” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Znak firmowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu