Okładka Magazynu KRAJOBRAZ nr 4/2023

Magazyn KRAJOBRAZ 4/2023

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2023

Lato dobiegło końca. Wielkopolski krajobraz z dnia na dzień zmienia się, gdyż zgodnie z kalendarzem i pogodą z pól znikają świeżo zebrane płody rolne. Podobnie dynamiczne zmiany, ale w innym charakterze obserwujemy w świecie zwierząt. Bociany skorzystały z uczty jaką zastały na skoszonych polach, odkrywając całe bogactwo różnego rodzaju pokarmu. Przygotowane do dalekiej podróży ruszyły do lotu pod koniec sierpnia. Zobaczymy je znów dopiero na wiosnę. Podobnie z innymi ptakami - jaskółkami, szpakami czy wilgami. Nabrawszy sił po sezonie lęgowym, który dobiegł końca, gromadzą się w liczne grupy, w których raźniej i bezpieczniej będzie im przemierzać długą na tysiące kilometrów trasę corocznej migracji. Rozpoczynająca się jesień to także moment jednego z najpiękniejszych spektakli w świecie przyrody, którego osobiście uwielbiam być świadkiem. Rykowisko jeleni w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka to jedno z najdonośniejszych w naszym regionie. Dziesiątki byków jeleni szlachetnych napędzane ślepym instynktem konkurują o łanie, przy okazji wydając z siebie przenikliwy ryk, który na otwartych polanach, zasnutych wieczornymi mgłami niesie się nawet kilka kilometrów. Takie doświadczenia to zawsze dobry fundament do poważnej refleksji nad bogactwem przyrody, która nas otacza. Cóż za wielkie szczęście mamy w Wielkopolsce, że jest tu aż 14 parków krajobrazowych! Trzy z nich: Lednicki, Powidzki i Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka obchodzą w tym roku swoje Jubileusze utworzenia. Najstarszy z nich - Lednicki świętuje swoje 35. urodziny! To miejsce jest przesiąknięte historią, która przemawia do nas z każdego kamienia i każdego drzewa. O bogactwie kulturowym Lednickiego Parku Krajobrazowego opowie nam dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, którego artykuł można przeczytać w tym numerze naszego kwartalnika. Czyż nie powinna nas rozpierać duma przez to, że tak duża część naszego regionu to niemalże niezmącona przyroda i wiekowa historia? Jesień to czas wdrażania nowych planów w Parkach! Program Młodych Ambasadorów Parków Krajobrazowych wraz z Akademią Krajobrazu przedstawia innowacyjne podejście do tych zagadnień i rzuca nowe światło na postrzeganie pojęcia edukacji.

Pobierz wersję elektroniczną Otwórz stronę

Rozwiń ...

Magazyn KRAJOBRAZ 3/2023

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2023

Skończyła się wiosna, nadeszło lato! Chociaż miniona wiosna była stosunkowo chłodna i deszczowa, co pod wieloma względami uratowało sytuację dla rolników i wielkopolskiej przyrody, to już w pierwszych dniach czerwca mieliśmy okazję przypomnieć sobie, jak w praktyce wyglądają zmiany klimatu. Zupełny brak opadów w stolicy Wielkopolski i fala wysokich temperatur spowodowały, że świeżo skoszone trawniki błyskawicznie z zielonych stały się żółte. Na szczęście kilka dni później pojawiły się pierwsze od dłuższego czasu opady, nadal jednak widać gołym okiem, że w naszym regionie borykamy się z permanentną suszą. W najnowszym Magazynie KRAJOBRAZ znajdziecie Państwo m.in.: - Relacje z I Festiwalu Krajobrazu w Chalinie, - Relacje z XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - Artykuł "Nie taki kleszcz straszny jak go malują?" - Artykuł "100 metrów dla przyrody" i wiele innych.

Pobierz wersję elektroniczną

Rozwiń ...

Magazyn KRAJOBRAZ 2/2023

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2023

Pierwszy kwartał 2023 roku dobiega końca, w co trudno uwierzyć. Przecież jeszcze niedawno żegnaliśmy bardzo pracowity rok 2022! Tymczasem przed nami czas pełen projektów, pełen edukacji i ochrony przyrody. W nowym numerze Magazynu KRAJOBRAZ pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zapraszają na wyjątkowe wydarzenia, a wśród nich między innymi trwający właśnie oSowiały Tydzień. Ta akcja skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby poznać tę tajemniczą grupę ptaków oraz dowiedzieć się, w jaki sposób możemy prostymi działaniami przyczynić się do polepszenia warunków dla ich bytowania. Przecież sowy to nasi sprzymierzeńcy - ograniczają liczebność gryzoni, na naszych polach i podwórkach! Osowiałych informacji o nie zabraknie w przestrzeni wirtualnej - na profilu ZPKWW na Facebooku oraz w przestrzeni fizycznej - na spotkaniach organizowanych w Ośrodkach Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, w Lądzie oraz w Majątku Rogalin. W kolejnych miesiącach będziecie mieli Państwo okazję przeżyć kilka wypraw w ramach spacerów krajoznawczych „Na Manowce”. W marcu czeka na Was wycieczka po Sierakowskim PK, w kwietniu po Rogalińskim i Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. W maju nasi sympatyczni i doświadczeni przewodnicy zabiorą Was do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia i Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Warto śledzić informacje o zbliżających się spacerach w mediach społecznościowych już dużo wcześniej, tym bardziej, że zainteresowanych jest o wiele więcej niż miejsc! Maj to także miesiąc, w którym odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Festiwal Krajobrazu! Dokładnie w sobotę 20 maja, na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, w sercu Sierakowskiego Parku Krajobrazowego będzie można na żywo obejrzeć pokazy rękodzielników a także wybrać się na krajoznawczy spacer. Nie zabraknie licznych stoiska lokalnych artystów oraz instytucji zajmujących się ochroną przyrody i turystyką. Wiodącą ideą festiwalu jest promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu, a także zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia wód, zwłaszcza w kontekście zachowania zasobów przyrodniczych „Krainy 100 jezior” Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. W tym celu planujemy utworzyć naukowy studencki kampus ekologiczny oraz debatę klimatyczną poświęconą zmianom klimatycznym i kurczącym się zasobom wodnym, tak ważnym dla zachowania bioróżnorodności i egzystencji człowieka. Już dzisiaj zachęcam do zarezerwowania w kalendarzach daty tego wydarzenia, na którym nie może Państwa zabraknąć!

Pobierz wersję elektroniczną

Rozwiń ...

Magazyn KRAJOBRAZ 1/2023 (6)

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2023

Zapraszamy do lektury noworocznego numeru Magazynu KRAJOBRAZ, w którym podsumowane zostały nasze ubiegłoroczne działania oraz pojawiła się zapowiedź wydarzeń, planowanych na 2023 rok. Parki krajobrazowe to nie tylko jedno z narzędzi ochrony przyrody, ale także wielki walor dla lokalnych samorządów i mieszkańców. To szansa na rozwój regionu, na stworzenie i promocję marki lokalnej, a co za tym idzie na wykreowanie produktu turystycznego, który stanie się licznie odwiedzanym celem wycieczek wielu Wielkopolan. Dlatego promujemy 14 wielkopolskich parków krajobrazowych w przestrzeni wirtualnej i świętujemy jubileusze. W 2022 roku obchodziliśmy dwie ważne dla nas rocznice: 30-lecie istnienia Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego i 25-lecie istnienia Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Pobierz wersję elektroniczną Otwórz stronę

Rozwiń ...

Okładka magazynu

Magazyn KRAJOBRAZ 4/2022

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2022

Czwarty numer magazynu Krajobraz poświęcony m.in. Festiwalowi Kultury Słowiańskiej I Cysterskiej w Lądzie, zielonej spontaniczności, edukacji krajobrazowej.

Pobierz wersję elektroniczną

Rozwiń ...

Okładka magazynu. Przedstawia motyle na roślinie.

Magazyn KRAJOBRAZ 5/2022

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2022

Numer specjalny Magazynu KRAJOBRAZ wydawanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Cały numer poświęcony jest akcji edukacyjnej Tydzień Liczenia Motyli w Wielkopolskich Parkach Krajobrazowych

Pobierz wersję elektroniczną Otwórz stronę

Rozwiń ...

Okładka magazynu Krajobraz, numer drugi. Zdjęcie przedstawia młodego puszczyka z przymkniętymi oczami, siedzącego na konarze drzewa..

Magazyn KRAJOBRAZ 3/2022

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2022

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu specjalny numer naszego Magazynu KRAJOBRAZ. W całości poświęciliśmy go naszej ulubionej grupie ptaków - sowom. Dzięki wspaniałym zdjęciom Cezarego Korkosza przedstawiamy kilka artykułów, które przybliżą Państwu tą ciekawą, tajemniczą grupę gatunków, których obecność w krajobrazie jest ogromnie ważna. Zapraszamy na wspólną podróż po legendach i mitach, po sowich zwyczajach i przesądach z nimi związanych. Poznamy gatunki sów, które można spotkać w naszym sąsiedztwie. Wspólnie dowiemy się także, że nasza pomoc jest dla sów bardzo ważna, a nieprzemyślane działania mogą im ogromnie zaszkodzić.

Pobierz wersję elektroniczną Otwórz stronę

Rozwiń ...

Okładka magazynu Krajobraz, numer drugi. Zdjęcie przedstawia dwa żurawie z odchylonymi głowami do tyłu. Tematem miesiąca jest Miłość.

Magazyn KRAJOBRAZ 2/2022

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2022

Drugi numer magazynu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego KRAJOBRAZ. Znajdziesz w nim min. teksty o miłości do wielkopolskiego krajobrazu, informacje o ptasich walentynkach, fragment książki Kierunek Krajobraz i mnóstwo pięknych zdjęć! Miłej lektury!

Pobierz wersję elektroniczną Otwórz stronę

Rozwiń ...

Okładka magazynu Krajobraz, numer pierwszy. Przedstawia drzewa na łące pokrytej szronem o wschodzie słońca

Magazyn KRAJOBRAZ 1/2022

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2022

Pierwszy numer magazynu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego KRAJOBRAZ. Znajdziesz w nim min. vademecum dokarmiania ptaków, zapowiedź "Odlotowych Ferii" w OEP w Lądzie i historię jednego zdjęcia "Oko w oko z wilkiem" oraz kalendarium. Miłej lektury!

Pobierz wersję elektroniczną Otwórz stronę

Rozwiń ...