🌍 Światowy Dzień Ochrony Środowiska 🌿

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska – święto, które przypomina nam o niezwykłym pięknie naszej planety i potrzebie jej ochrony. To doskonały moment, aby zatrzymać się na chwilę i zastanowić, jakie działania na rzecz ochrony środowiska może podejmować każdy z nas . Małe zmiany w naszych codziennych nawykach mogą mieć ogromny wpływ na nie tylko naszą przyszłość.

Województwo Wielkopolskie wyróżnia się niezwykłym krajobrazem – z jednej strony falista rzeźba terenu stanowiąca pamiątkę po epoce lodowcowej, z drugiej malownicze jeziora, rozległe drzewostany, podmokłe nadrzeczne łąki oraz krajobraz rolniczy z zadrzewieniami i alejami – malutkimi ostojami różnorodności biologicznej. Te prawdziwe skarby naszej przyrody objęte są ochroną w formie parków krajobrazowych. Chciałbym dziś przybliżyć Wam niektóre z nich.

Sierakowski Park Krajobrazowy charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, który obejmuje rozległe kompleksy leśne (wspaniała Puszcza Notecka), jeziora, rzeki i łąki. To raj dla miłośników przyrody i turystów szukających kontaktu z naturą. Na jego terenie znajdują się unikalne pomniki przyrody, a także zabytkowe pałace i dworki, które wpisują się w malowniczy krajobraz Parku. Jedną z perełek Parku jest popielica – rzadki nadrzewny ssak, który słynie z zamiłowania do snu. Długi weekend to idealny czas na wycieczkę, której punktem obowiązkowym jest ścieżka edukacyjna „Jary koło Chalina”.

Park Krajobrazowy Promno to jedno z najcenniejszych miejsc przyrodniczych w regionie. Powstał on w celu ochrony krajobrazu polodowcowego i lasów o bardzo bogatym i zróżnicowanym podszyciu krzewów i bylin. Lasy te stanowią schronienie dla wielu gatunków zwierząt takich jak bocian czarny, orzesznica leszczynowa czy popielica, a tutejsze zbiorniki wodne są siedliskiem traszki grzebieniastej czy kumaka nizinnego. Pojawia się także wydra. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i turystów szukających spokoju i piękna natury.

Obecność popielicy we wspomnianych parkach krajobrazowych jest doskonałym przykładem naszych udanych działań na rzecz ochrony środowiska – prowadzimy reintrodukcję tego gatunku. Popielice ponownie zaczynają eksplorować swoje dawniej zasiedlan tereny, przyczyniając się do przywrócenia naturalnej równowagi ekologicznej. Jest to wielki krok w kierunku ochrony bioróżnorodności i odbudowy ekosystemów.

Co Ty możesz zrobić na rzecz ochrony do środowiska? Przede wszystkim zatrzymać się i zastanowić nad swoim otoczeniem i jego problemami, nad złożonością zależności w przyrodzie. Możesz zacząć od prostych kroków, takich jak oszczędzanie energii (gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, wyłączaj nieużywane urządzenia), segregacja śmieci  i wybieranie produktów o jak najprostszych i najlepiej wykonanych z innych materiałów niż plastik opakowaniach, korzystanie z transportu publicznego lub roweru. Możesz pozostawić kącik bioróżnorodności w ogrodzie, gdzie tzw. chwasty znajdą miejsce do życia, zainstalować domek dla owadów, przekonać sąsiada, by nie stosował agresywnych oprysków. I mówić. Ponieważ kluczowa w ochronie przyrody jest edukacja, a każdy z nas musi rozumieć, dlaczego świat potrzebuje wsparcia.

Świętujmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, dbajmy o naszą planetę i działajmy na rzecz zrównoważonego rozwoju! 🌎💚

#DzieńŚrodowiskaNaturalnego #OchronaŚrodowiska #Ekologia #ZrównoważonyRozwój #DziałajmyWspólnie