Okładka magazynu. Widać na niej malowaną łąkę, dziecko z siatką na owady oraz kolorowe motyle i trzmiela. W tle klasztor w Lądzie.

Magazyn Krajobraz 3/2024

ZPKWW

Wydawnictwo: ZPKWW

Poznań 2024

Czerwiec minął pod hasłem wydarzeń plenerowych. Z początkiem miesiąca odbył się już XX Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie. To wydarzenie o imponująco długiej historii mimo burz i opadów deszczu ściągnęło liczne grono miłośników kultury i historii. Świętowaliśmy także 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej podczas Pikniku na Fest.

Nadchodzące miesiące to przede wszystkim radość. Rok szkolny niedawno dobiegł końca, dzieci cieszą się wakacjami, a my, dorośli, wyczekujemy upragnionego urlopu. To idealny czas na odkrywanie wielkopolskiej przyrody. Większość parków krajobrazowych naszego województwa położonych jest do półtorej godziny drogi samochodem od stolicy Wielkopolski – to doskonałe cele weekendowych wycieczek zarówno dla osób liczących na chwilę relaksu nad wodą, jak również dla miłośników turystyki rowerowej czy pieszych wędrówek. Przy tej okazji pragnę przypomnieć i zachęcić do udziału w konkursie „Plecak Kolekcjonera Krajobrazów”.

Posiadacze własnego skrawka ziemi z pewnością poświęcą czas na prace w ogrodzie. Gorąco zachęcam do zagłębienia się w temat ogrodów przyjaznych przyrodzie. Jak zaprojektować ogród ekologiczny, który nie będzie jedynie małą uprawą warzyw, ale będzie łączył potrzeby środowiska przyrodniczego z naszymi? Czy można stworzyć taki ogród, gdzie będziemy chcieli spędzać wolny czas na pracy, ale i odpoczynku? O tym i nie tylko o tym jest temat niniejszego numeru Magazynu, który znajdziecie Państwo na stronie 18 str.

Rozpoczynający się właśnie kwartał to także Tydzień Liczenia Motyli odbywający się w trzecim tygodniu lipca w tym roku pod tajemniczym hasłem „Interpretacje”, którego rąbka uchyli przed Państwem temat tego numeru. Odbędą się także kolejne spacery z cyklu „Na Manowce”, a w sierpniu zapraszamy do wspólnej obserwacji roju Perseidów.

Wersja "lekka" magazynu

Pobierz wersję elektroniczną

Rozwiń ...