XX Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

W miniony weekend 1-2 czerwca 2024 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbył prawdziwą podróż w czasie, a wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. XX, jubileuszowa edycja festiwalu pod hasłem „Święta i Posty”, przyciągnęła do nadwarciańskiego Lądu wielu sympatyków historii i kultury średniowiecza oraz miłośników przyrody z całej Polski, a wszystko pomimo intensywnych opadów deszczu. Organizatorzy dołożyli ogromnych starań, by zapewnić każdemu uczestnikowi festiwalu całą masę wrażeń i atrakcji.

plakat festiwalu

Na terenie dawnego Opactwa Cysterskiego w Lądzie znalazło się coś dla ciała i ducha dla każdego. Każda chętna osoba mogła między innymi zapoznać się ze sztuką tworzenia witraży, działalnością pracowni drukarskiej, nauczyć się średniowiecznych tańców, czy wysłuchać średniowiecznych legend w niezwykłym klimacie lądzkiego klasztoru. Dla wszystkich żądnych wiedzy organizatorzy przygotowali również bardzo ciekawe wykłady popularnonaukowe przybliżające słuchaczom życie średniowiecznej Polski. Natomiast park i polana przy OEP Ląd zamieniły się w prawdziwą średniowieczną osadę. Wśród dużej liczby namiotów można było podejrzeć, jak żyli nasi przodkowie i zapoznać się z tajnikami wyrobu broni, ozdób czy naczyń, jakimi posługiwali się mieszkańcy średniowiecznych osad, a także obejrzeć pojedynki o nagrodę Kasztelana Lądzkiego. Niestety ze względu na panujące warunki nie odbyła się największa inscenizacja w trakcie Festiwalu, czyli „Bitwa o Ląd”.

Przez dwa festiwalowe dni wśród wielu kramów i stoisk, można było spotkać się również z nami, na stoisku promocyjno-edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Można było stworzyć własną torbę z wizerunkiem wybranego motyla, pomalować gipsowe figurki zwierząt i roślin, wykonać podstawkę pod kubek metodą pirografii, zrobić sobie zdjęcie na ściance, czy wziąć udział w konkursach przyrodniczych, w których nagrodami były publikacje i gadżety ZPKWW.

Zgodnie z tradycją Festiwalu odbyła się również wycieczka krajoznawczo – historyczna z elementami przyrodniczymi. Na Rydlową Górę poprowadzili Was Kamil, Rafał z ZPKWW i Marcin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dla zmęczonych licznymi atrakcjami uczestników przygotowaliśmy również strefę relaksu, gdzie w cieniu koron drzew można było się na chwilę zatrzymać i złapać oddech.  

W podziemiach Ośrodka Edukacji Przyrodniczej można było poznać tajemnice przyrody zwiedzając dioramę łąki trzęślicowej z fragmentem starorzecza , a także wysłuchując bajek przyrodniczych „Bielinek Kapustnik – historia prawdziwa” „Ptaszyny w opałach” oraz „Biała Dama z Puchaczowa”w ramach teatrzyku ilustracji Kamishibai. Natomiast piętro wyżej odbywała się wystawa posterowa „Tak było – 20 lat Festiwalu w Lądzie” w obiektywie Bogdana Walkiewicza Kateriny Zisopulu-Bleji.

W sobotni wieczór miało miejsce uhonorowanie osób tworzących pierwszą edycję festiwalu, przez wiceminister kultury Panią Joannę Scheuring-Wielgus, dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Pana Rafała Śniegockiego oraz wicestarostę słupeckiego Pana Piotra Kowalskiego.

Pamiątkowe statuetki i podziękowania trafiły do:
Pomysłodawcy festiwalu – Pana doktora Michała Brzostowicza z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Współorganizatora i pomysłodawcy tytułu pierwszej edycji festiwalu — Pana Jacka Wrzesińskiego — ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział Wielkopolska. Ówczesnego starosty słupeckiego Pana Eugeniusza Grzeszczaka i wicestarosty — Pani Henryki Korytowskiej
Wójta gminy Lądek śp. Pana Jerzego Kaszni, w którego imieniu podziękowanie odebrała córka — Pani Ewa Radniecka
Wiesława Radnieckiego — ówczesnego burmistrza miasta Zagórowa.
Dawnego dyrektora Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie – Pana Marka Rempińskiego.
Księdza Zenona Klawikowskiego – rektora Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie w czasie tworzenia pierwszego Festiwalu.
Prezesa fundacji Patrimonium śp. Pana Marka Bańczyka oraz wiceprezesa — Pana mecenasa Rafała Adamczyka,
oraz Pana Marka Chłodnickiego — dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w trakcie tworzenie pierwszej edycji festiwalu. 

W murach Ośrodka znalazło się również coś dla ciała, a to za sprawą pokazu kulinarnego cysterskiej kuchni średniowiecznej przeprowadzonego przez Pana Pascala Brodnickiego, który zaprezentował sposób na stworzenie wyśmienitej sałatki z tego, co znajdziemy w lodówce i osłodził ten deszczowy dzień pysznym deserem.

Nie obyło się również bez występów artystów. O dobry nastrój uczestników festiwalu zadbały zespoły: Tripudium, Dziwoludy, Jerycho, Roberto Delira, Ażdaja, Collegium Clara Tumba i Chóru Bazyliki OO. Cystersów z Mogiły oraz Żywiołak i Raz, Dwa, Trzy, których koncerty zakończyły XX Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą.

Dwa festiwalowe dni minęły w okamgnieniu, ale jesteśmy przekonani, że pozostaną na długo w pamięci organizatorów, rekonstruktorów i wszystkich uczestników.

Galeria: