Gościliśmy prof. Benoit Goossens z Borneo

W ubiegłym miesiącu mieliśmy przyjemność gościć w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie wyjątkowego gościa – prof. Benoit Goossens, Dyrektora jednostki naukowej Danau Girang Field Centre, znajdującej się w samym centrum dżungli w prowincji Sabah (jednej z dwóch malezyjskich prowincji Borneo).

Wizyta Benoit była wynikiem międzynarodowej współpracy nawiązanej w listopadzie ubiegłego roku pomiędzy DGFC, a Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz poznańskimi uczelniami (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Dwóch mężczyzn patrzy na znalezione kości na brzegu rzeki.

Profesor przyleciał do Polski 22 kwietnia, natomiast w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym gościł w dniach 25-26 kwietnia.

W czasie pobytu Benoit w naszym Ośrodku zaprezentowaliśmy zgromadzonym gościom działania z zakresu ochrony przyrody i krajobrazu oraz edukacji przyrodniczej, które podejmujemy.

Wybraliśmy się także na wieczorne wabienie gniazdującej w klasztorze płomykówki. Niestety, odpowiedział nam tylko pies… Przed snem wsłuchaliśmy się w nocny koncert świerszczy na łąkach trzęślicowych w podziemiach Ośrodka, gdzie ukryta jest wspaniała diorama.

W Ośrodku gościli także dr Andrzej Węgiel z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Jarosław Bator, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki, który opowiedział o nowinkach technologicznych wykorzystywanych przez Nadleśnictwo w edukacji przyrodniczo-leśnej. Przy pomocy okularów VR Benoit przeniósł się w najciekawsze miejsca w Polsce.

Część terenowa wizyty obejmowała obserwacje ornitologiczne przy punkcie widokowym Pietrzyków- Rataje oraz na powierzchni, gdzie na początku kwietnia zamontowaliśmy ogrodzenie antydrapieżnicze w celu ochrony rzadkich gatunków stwierdzonych tam siewek.

Promienie słońca padające na oszronioną trawę w połączeniu z delikatną mgła unosząca się nad łąkami stworzyły przepiękną aurę. Zaobserwowaliśmy liczne gatunki m.in.: dudka, czaple białą i czaple siwą, błotniaka łąkowego, błotniaka stawowego, pustułkę, łabędzia niemego, gęgawę, łęczaka, bataliona, kwokacza, czajkę, krwawodzioba oraz kszyka. Wisienką na torcie naszego wyjazdu była obserwacja gniazda bielików z bezpiecznej odległości przy pomocy lunety ornitologicznej. Udało nam się podejrzeć 3 młode oraz dorosłą samice.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Adama Kozyry, odwiedziliśmy również Pokazową Zagrodę Zwierząt, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawej opowieści o projekcie reintrodukcji żubrów w Polsce oraz księdze rodowodowej, którą prowadzi się dla każdego osobnika pochodzącego z hodowli.

Żubry podeszły tak blisko, że można było je dotknąć, co z pewnością było wyjątkowym doświadczeniem dla Benoit. Bardzo dziękujemy Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie za tę możliwość!

Po odwiedzeniu zagrody, powróciliśmy do Poznania, skąd niebawem nasz gość miał odlecieć z powrotem na Borneo.

Nasze spotkanie z pewnością wspominać będziemy jeszcze bardzo długo. W ciągu zaledwie dwóch dni przekonaliśmy się, że choć dzielą nas tysiące kilometrów, łączy nas ta sama pasja i wspólny cel. Bardzo serdecznie dziękujemy prof. Benoit Goossens za wizytę, (za przekazaną wiedzę merytoryczną i globalne spojrzenie na problemy, które dotyczą nas wszystkich, ale również za ciepło, poczucie humoru i uśmiech, który pomimo zmęczenia cały czas nam towarzyszył).

Mamy nadzieję, że wkrótce znowu się spotkamy! (być może tym razem na Boreno)