Parkowcy z błotniakiem w szkole!

We środę 14 września 2022 roku mieliśmy przyjemność prowadzić szkolenia dla uczniów Zespołu Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach.
Opowiadaliśmy o projekcie ochrony błotniaka łąkowego prowadzonym na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Łącznie przeszkoliliśmy ponad 120 uczniów!

Błotniaki łąkowe to rzadkie i bardzo pożyteczne ptaki szponiaste występujące na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. W odróżnieniu do swoich ptasich kuzynów, nie gnieżdżą się na drzewach, lecz na ziemi. Jeszcze pół wieku temu zazwyczaj w kępie szuwarów roślinności torfowiskowej, dziś głównie na polach uprawnych (w niektórych regionach Polski w uprawach zbóż gniazduje ponad 90% par!). To właśnie dlatego Park Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, chroniący urozmaicone tereny rolnicze, jest idealnym domem dla tych drapieżników.

Gniazdo jest zwykle bardzo niepozorne i jeśli nie zwracamy szczególnej uwagi na te ptaki, raczej go nie znajdziemy. To niestety powoduje, że co roku wiele błotniaków ginie w wyniku prac polowych. – informuje Alicja Biłoszewska, jedna z prowadzących szkolenie. 

Gniazda na łąkach niszczone są, ponieważ sianokosy prowadzone są zbyt wcześnie – gdy trwa jeszcze inkubacja. Wówczas pary mogą przystąpić do drugiego lęgu, ale… młode wyklują się później. Największym problemem jest nakładanie się czasu żniw na okres odchowywania młodych. Zmiany klimatu przyczyniają się do wcześniejszego dojrzewania upraw, co tylko pogłębia tę trudną sytuację.

W czasie szkoleń uczyliśmy dzieci rozpoznawać błotniaki, opowiadaliśmy o metodach ich ochrony, a także uświadamiamy jakie działania może podjąć każdy z nas, by chronić te piękne ptaki.

Zajęcia przeprowadzone zostały w sposób bardzo przystępny dla młodszych uczestników- z użyciem plansz edukacyjnych, piór, telemetrii oraz… pluszaka. – dodaje Alicja.

Tekst i zdjęcia: Alicja Biłoszewska